Loading... Please wait...

Currency Displayed in

2016 Florida Lineman Competition

2016 Florida Lineman Competition

A record 61 apprentices and 21 journeymen teams competed in the 2016 Florida Lineman Rodeo hosted by Orlando Utilities Commission March 12, 2016.  

2016-lineman-competitors.jpg

Barry Moline, President of FMEA kicked off the event with the flag raising ceremony on a clear Saturday morning.  Competitors paraded in and were cheered on by their families and co-workers.

lineman-flag-raising.jpg

Each group competed in five events timed and scored for following proper procedures and safety rules. 

One of the twists this year was to the Journeyman Vertical Hurtman event was the inclusion of putting an automated external defibrillator (AED) on the manikin this year.  

Hurtman simulates rescuing a lineman that was hurt or electrocuted.  Adding the AED helped them train to quickly lower the lineman to the ground as well as emphasizing the importance of getting the AED on quickly.

hurtman-with-aed.jpg

 

Lamar Whitacre from Beaches Energy, chief judge for the Hurtman explains the event.

Lakeland Judge Paul Page explains the procedures for the event and check out the Tallahassee Journeyman Team competing in the Hurtman Rescue.

Check out Altra Medical's Facebook page to see lots of great pictures from the event.

 

WINNERS!

Congratulations to all the competitors and please help us congratulate the winners below:

Journeyman Team Winners

img-9355altramedical.jpg

Overall

#1 – JEA – Team 107 – Robert Hess, Clay Cook, Brian Gregg

#2 – Clay Electric – Team 105 – Matt Hickey, Dave Poncher, Damian Stewart

#3 – Tallahassee – Team 117 – Chad Granger, Ashton Baggett, Michael Grambling

#4 – Clay Electric – Team 104 – Cody McLendon, Jared Baldree, Dustin Shepherd

#5 – Tallahassee – Team 116 – Terry Cobb, Nick Ellis, William Coy Judd

 

Event                                                                 Team

4kV Alley Arm Bell Replacement

#1 – Beaches Team #102

#2 – JEA Team #107

#3 – Lakeland Team #112

 

Nick Currie, Tighe Schloss, Zeus Roberts

Robert Hess, Clay Cook, Brian Gregg

Dwayne Goostree, Nik Lanier, Mike Costner

4kV Cross Arm Change Out

#1 – JEA Team #107

#2 – Tallahassee Team # 119

 

#3 – Clay Team #104

 

Robert Hess, Clay Cook, Brian Gregg

Blake Burns, Keith Kirkpatrick, Dustin Rafeld

Cody McLendon, Jared Baldree, Dustin Shepherd 

12kV Pin Insulator Change Out

#1 – Ocala Team #113

 

#2 – Clay Team

#3 – Tallahassee Team #117

 

John Glenn, Billy Caruthers, Nicholas Rector 

 

Chad Granger, Ashton Baggett, Michael Grambling

Open Delta Transformer Change Out

#1 – Clay Electric Team

#2 – JEA Team #107

#3 – Tallahassee Team #117

  

 

Robert Hess, Clay Cook, Brian Gregg

Chad Granger, Ashton Baggett, Michael Grambling

Vertical Hurtman Rescue with AED

#1 – Beaches Team #103

 

#2 – Beaches Team #102

#3 – JEA Team #107

 

Wayne Huges, Josh Wilcher, Cody Hutchins

Nick Currie, Tighe Schloss, Zeus Roberts

Robert Hess, Clay Cook, Brian Gregg 

 

Apprentice Winners

img-9347altramedical.jpg

Overall

#1 – Ocala Electric - Kyle Cupal

#2 – Lakeland Electric – John Wooding

#3 – KUA – Danny Kelly

Event

Change Lamp and Photocell

#1  - GRU Andrew Key

#2 -  KUA Tony Nasco

#3  - Beaches Steven Sutherlin

Hurtman Rescue

#1 – JEA – Cody Stokes

#2 – KUA – Austin Franey

#3 -  Keys -  Jeremy Edwards

Material Transfer

#1 – GRU – Andrew Key

#2 – Beaches – Steven Sutherlin

#3 – Talquin – Lance Riverbark

Pole Top Pin Insulator Change Out

#1 – KUA – Austin Franey

#2 – GRU – Andrew Key

#3 – JEA – Cody Stokes

Secondary Spool Replacement

#1 – KUA – Austin Farney

#2 – Lakeland – John Wooding

#3 – Tallahassee – James Vickers

 

 

 

Quick Links

Pages

What's News

newsletter

Follow us on

Copyright 2018 Altra Medical. All Rights Reserved. 9079 Belcher Road, Pinellas Park, FL 33782.
Phone: 727-541-5900, Fax: 727-541-5990
 Sitemap |